Kombinované studium a proč si jej (ne)zvolit
Z některých mých předchozích článků asi víte, že jsem se kombinovanému studiu chtěla hodně dlouho vyhnout. Ale chuť jít studovat můj současný magisterský obor, který je pouze kombinovaně, vyhrála. A tak si dnes povíme o tom, co to kombinované studium vlastně je, jak to funguje a co byste měli zvážit, než se do něj vrhnete.
Na začátek bych ještě chtěla podotknout, že níže uvedené informace pocházejí primárně z mé katedry (případně je mám od kamarádky z jiného oboru), konkrétní pojetí kombinovaného studia se budou na různých univerzitách i fakultách lišit, obecný princip ale zůstává stejný.
Kombinované studium – co to vlastně je?
Jedná se vlastně o kombinaci prezenční (denní) a dálkové formy studia. Oproti dálkovému studiu ale studenti do školy opravdu docházejí, i když ne s takovou frekvencí jako ti na prezenčním. Pozor! Kombinovanému studiu se s oblibou říká také dálkové, nicméně vyloženě s dálkovým studiem to nemá nic společného (při dálkovém studiu do školy totiž vůbec nedocházíte, a pokud je mi známo, v ČR tato forma prakticky neexistuje).
U nás na katedře bohemistiky to například funguje tak, že do školy chodíme jednou za dva až tři týdny (tj. dvakrát do měsíce) vždy v pátek a v sobotu, přičemž výuku máme zhruba od půl desáté dopoledne do pěti odpoledne. Od kamarádky z jiné fakulty a katedry zase vím, že oni mají výuku pouze v pátky, ale vychází to skoro na každý týden. Na jiné univerzitě výuka může zase probíhat v sobotu a v neděli.
Jsem, nebo nejsem student?
Smyslem kombinovaného studia je poskytnout studentům prostor, aby mohli při studiu i pracovat. To však není vaší povinností. Spousta lidí (včetně mě) se před podáním přihlášky bojí, že si budou muset najít práci, protože jinak si sami budou muset platit zdravotní a sociální pojištění. Nemusíte. Pro účely zdravotní pojišťovny a sociálky jste stále studenty, dokonce vám škola vystaví potvrzení o studiu.
Student ale nejste ve všech ostatních ohledech. Nemáte nárok na studentské slevy (na kulturní akce, jízdné a podobně). U nás na univerzitě ale třeba můžete nadále využívat ubytování na kolejích, máte nárok na dotovaná jídla v menze, akorát vám už nikdo nedá ubytovací stipendium.
Jak probíhá výuka?
Jak jsem zmínila výše, výuka nejčastěji probíhá o víkendu, u nás je to tedy pátek a sobota. Semináře/přednášky u nás nazývají tutoriály a každý tutoriál má tři hodiny (některé i pět) a tutoriál k jednomu předmětu se za semestr opakuje 2× až 3×. Účast není povinná, pouze doporučená a tutoriály často probíhají formou diskuze, někdy se jedná o klasickou přednášku. My máme ke každému předmětu skripta, což jsme ocenili zejména při online výuce a zavřených knihovnách, protože kombinované studium je primárně o samostudiu.
Menší nevýhodou je, že si nemůžete moc vybírat předměty typu B (alespoň u nás ne). Je to limitováno právě tím, že výuka probíhá mnohem méně častěji než u prezenčního studia a není tedy prostor pro širokou škálu předmětů. My třeba máme na výběr jen tři až čtyři B předměty na semestr. Naproti tomu velkou výhodou je, že nebudete se svými spolužáky muset svádět kruté boje a strkanice při zápisu předmětů, protože na všechny musí vyjít místo.
Těm, kteří s touto formou studia nepřišli nikdy do kontaktu, to může připadat jako flákání – však do školy chodíme dvakrát do měsíce, a ještě ani u toho nemusíme pracovat. Opak je pravdou. Pro mě osobně je to mnohem náročnější než prezenční studium právě kvůli tomu samostudiu a hromadě korespondenčních úkolů. Na všechno jste totiž prakticky sami a musíte si také sami nějak poradit. Takže prosím, neohrnujte nad studenty kombinovaného studia nos a rozhodně jim neříkejte, že se flákají. Protože to rozhodně neděláme.
Kombinované studium a práce
Spousta studentů kombinovaného studia současně také pracuje – ať už na úvazek, nebo docházejí na brigádu. Jak jsem zmínila, není to vaší povinností. Současně je dobré zvážit, zda jste schopni zvládat studium i práci dohromady. Ze svého okolí vím, že docházet denně osm hodin do práce se poměrně špatně kloubí se zkouškovým, ale také se samotnou přípravou na jednotlivé tutoriály. Chce to docela dobrý time managment.
Na tomto místě pro vás mám historku k zasmání. Někdy od podzimu si hledám práci na zkrácený úvazek, případně brigádu. A již několikrát jsem se setkala s tím, že potenciálním zaměstnavatelům vadilo, že mám dva pátky v měsíci výuku. A vůbec je nezajímalo, že jinak jsem volná. Takže to jen tak k pobavení.
Sečteno a podtrženo
Kombinované studium není taková procházka růžovým sadem, jak se může na první pohled zdát. Pokud jste byli zvyklí na prezenční formu, bude to pro vás velká změna. Zvažte své priority – někomu může vadit škola o víkendu, někdo nemusí zvládat kombinaci práce a školy. Každá forma studia má své výhody a nevýhody a je nesmírně důležité se zamyslet nad tím, jaké jsou vaše preference a co jste ochotni studiu obětovat.
Komentáře
Okomentovat